Leczenie zapalenia spojówek

eye 2819846 1280
eye 2819846 1280


Głównym sposobem leczenia zapalenia spojówek jest pewnego rodzaju profilaktyka i przestrzeganie bardzo podstawowych zasad higieny, w tym niedotykania oczu, aby nie roznosić dalej zakażenia.

Już ścisłe przestrzeganie higieny oka doprowadzić może do zastopowania rozwoju choroby i nawet samoistnego wyleczenia!

Osoby chore powinny unikać także drażniących bodźców, w tym:

  • nie przebywać w pomieszczeniach z dymem papierosowym
  • unikać ostrego, mocnego światła
  • unikać kosmetyków mogących podrażnić oczy
  • nie kąpać się na basenie bez okularów ochronnych
  • unikać alergenów, takich jak styczność z dużą ilością kurzu, sierścią zwierząt czy pyłkami kwiatów

Osoby noszące soczewki do oczu powinny pamiętać o ich częstej wymianie. W skrajnych przypadkach można w ogóle ograniczyć noszenie soczewek w czasie trwania choroby. U osób tych może dojść do poważniejszych powikłań.

W leczeniu ważny jest zakup odpowiednich kropli do oczu, możemy to zrobić samodzielne w aptece, albo za poradą lekarza ogólnego. Samodzielnie można również leczyć się solą fizjologiczną, którą także zakupić można bez recepty w każdej aptece. Szczególnie w przypadku zapalenia bakteryjnego ważne jest otrzymanie recepty na specjalne krople z antybiotykami.

U niektórych pacjentów stosuję się również tzw. „sztuczne” łzy, które pomagają w oczyszczaniu oka. Sposób wyboru kropli do oczu zależny jest przede wszystkim od rodzaju zapalenia, co może zostać stwierdzone jedynie przez lekarza specjalistę.

Rate this post