Zapalenie krtani objawy

Newsletter 31 Head and NeckArtboard 2 copy
Newsletter 31 Head and NeckArtboard 2 copy


Do typowych objawów zapalenia krtani należą uczucie swędzenia oraz przeszkody w gardle połączone z bólem gardła, zwłaszcza przy przełykaniu oraz specyficznym kaszlem a także zmiana tonu głosu aż do jego całkowitej utraty. Kaszel obecny przy zapaleniu krtani jest suchy, często określa się go mianem kaszlu krtaniowego lub  “szczekającego”. Kaszel taki u małych dzieci, zwłaszcza w połączeniu z charakterystycznym świtem podczas wdechu oraz trudnościami z wdechem może świadczyć o ostrym zapaleniu krtani i wymagać natychmiastowego działania.

Stan zapalny krtani oraz strun głosowych powoduje, że dźwięki wydawane przez pacjentów są wyższe niż normalnie. Chrypka, w połączeniu z bólem gardła oraz suchym kaszlem, może wskazywać na zapalenie krtani. Objawy te związane są z obrzękiem jaki powoduje stan zapalny błony śluzowej gardła i strun głosowych a także obfite wydzielanie się śluzu. Śluz ten jest w początkowych stadiach choroby dość gęsty i zalegając m.in. na strunach głosowych podrażnia je i wywołuje reakcje odkrztuśne, często jeszcze bardziej podrażniające gardło.

Dość typowym objawem zapalenia krtani jest także uczucie suchości w gardle. Jest to objaw występujacy zwłaszcza u pacjentów cierpiących na przewleką postać choroby. Twająca przez dłuższy czas chrypa w połączeniu z suchym i uciążliwym kaszlem oraz  uczuciem suchości i drapania w gardle może budzić obawy o przewlekłe zapalenie krtani. Objawy takie powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Do objawów towarzyszących zapaleniu krtani należą także gorączka, dreszcze oraz ogólne złe samopoczucie.

Rate this post