Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

black and white photo of person having pain in several joints 1
black and white photo of person having pain in several joints 1


Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to groźna choroba wywoływana zazwyczaj przez bakterie lub wirusy. Cechuje się ona wysoką śmiertelnością, dlatego po rozpoznaniu należy bezwzględnie jak najszybciej leczyć ją w szpitalu. Pomimo iż nie występuje ona szczególnie często w Polsce(stwierdza się około trzech tysięcy zachorowań rocznie), jest bardzo niebezpieczna, dlatego dobrze znać jej objawy.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia opon mózgowych należą:

  • silne bóle głowy pojawiające się w części czołowej, promieniujące w stronę pleców i szyi
  • sztywność karku
  • gorączka
  • wymioty
  • drgawki
  • zaburzenia mowy, wzroku, lub świadomości

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami zapalenia opon mózgowych są bakterie oraz wirusy, pozostałe przyczyny takie jak np. grzyby są znacznie rzadziej spotykane. Najgroźniejsze z nich jest właśnie zakażenie bakteryjne, charakteryzujące się ciężkimi, szybko rozwijającymi się i trudnymi do wyleczenia dolegliwościami oraz najczęściej pojawianiem się ropy. Cechuje je również największa liczba zgonów i powikłań. Zakażenie wirusowe przebiega nieco łagodniej, lecz również nie należy go lekceważyć, gdyż jest to bardzo groźna choroba. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez układ krwionośny, gdy bakterie przenikają z innego miejsca zapalenia do mózgu, np. podczas zapalenia ucha, zatok czy chorób takich jak posocznica czy sepsa.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – leczenie

Przede wszystkim bardzo ważna jest profilaktyka, zwłaszcza szczepienie dzieci przeciw poszczególnym szczepom bakterii owszem. Leczenie w zdecydowanej większości przypadków powinno odbywać się w szpitalu, poprzez podawanie odpowiednich antybiotyków. W przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowych należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Rate this post