Zapalenie płuc

pneumonia
pneumonia


Zapalenie płuc jest jedną z groźniejszych chorób układu oddechowego. Tym groźniejszą, że często niedocenianą i bagatelizowaną. A właśnie zaniedbanie tej choroby kończy się często dużymi problemami zdrowotnymi lub nawet śmiercią. Zapalenie płuc zabija setki tysięcy osób na całym świecie każdego roku, w samym USA liczba ta wynosi ponad 50 tysięcy. Szczególnie groźne jest ono dla noworodków oraz osób starszych, po 65 roku życia. Szczepionki nie są w stanie ochronić przed wszystkimi typami choroby, których jest bardzo wiele. Do przyczyn zapalenia płuc zalicza się przede wszystkim bakterie, wirusy, a nawet grzyby. Najczęściej powoduje je dwoinka zapalenia płuc. Zapaleniu płuc często towarzyszy zapalenie oskrzeli.

Zapalenie płuc – objawy

Objawy zapalenia płuc mogą być różne, zależnie od jego typu oraz czynników je wywołujących, jednak większość ich cech jest wspólna. Różnią się one jedynie drobnymi oznakami takimi jak pojawianiem się charakterystycznej wydzieliny lub nietypowych objawów.

Do głównych objawów zapalenia płuc należą:

 • przede wszystkim charakterystyczny, męczący kaszel, czasami suchy, a czasami z wydzieliną z płuc
 • gorączka przekraczająca 38 stopni Celcjusza
 • ból w klatce piersiowej nasilający się przy kaszleniu
 • duszności
 • poty, dreszcze, bóle mięśni
 • ogólne osłabienie organizmu
 • podczas osłuchiwania: charakterystyczny szmer lub rzężenie

W przypadku zauważenia powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zapalenie płuc – rodzaje i przyczyny

Oto główne rodzaje zapalenia płuc i ich przyczyny:

 • bakteryjne zapalenie płuc – najpopularniejsza odmiana choroby. Bakterie są przyczyną około 70% przypadków zachorowań pozaszpitalnych. Najczęściej jest ono wywoływane przez dwoinkę zapalenia płuc.
 • wirusowe zapalenie płuc – wirusy są przyczyną kolejnych 20% przypadków zachorowań na zapalenie płuc, atakują najczęściej w okresach obniżonej odporności, czyli jesienią oraz zimą.
 • atypowe zapalenie płuc – powodowane przez różne drobnoustroje.
 • grzybiczne zapalenie płuc – wywoływane przez grzyby.
 • szpitalne zapalenie płuc – następujące w wyniku przebywania w szpitalu, wywoływane przez powyższe czynniki, lecz groźniejsze i trudniejsze do zwalczenia. Zazwyczaj bakterie znajdujące się w środowisku szpitalnym zdążyły uodpornić się na większość leków, dlatego są bardzo niebezpieczne.

Zapalenie płuc – leczenie

Jako że zapalenie płuc jest poważną chorobą zagrażającą niekiedy życiu chorego, leczenie powinno być prowadzone przez lekarza. W przypadku pogarszania się stanu chorego lub nie ustępowania objawów choroby konieczna może być hospitalizacja. Leczenie odbywa się przede wszystkim za pomocą odpowiednich antybiotyków przepisywanych przez lekarza. Oprócz tego chory powinien dużo odpoczywać oraz często uzupełniać płyny. W celu złagodzenia objawów i kaszlu można stosować różnego rodzaju syropy, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne typu Gripex, Aspiryna itp.

Rate this post